Pielęgnacja tkanin lnianych

Najważniejsze informacje o pielęgnacji tkanin lnianych zawarliśmy poniżej:

  • Delikatne pranie z podobnymi kolorami w temperaturze 40°C. Należy unikać zbyt dużej ilości rzeczy w pralce, aby pozwolić tkaninom lnianym na swobodny ruch w czasie prania.
  • Unikać wybielania w przypadku kolorowych lnów oraz detergentów z optycznymi wybielaczami. Najlepiej używać delikatnych detergentów w płynie np. do prania wełny.
  • Nasze tkaniny lniane są prane w czasie procesu produkcji w wysokiej temperaturze, by zapobiec kurczeniu się tkaniny w czasie późniejszego użytkowania.

Nasze lniane ręczniki poddawane są przed szyciem procesowi zmiękczania, który powoduje, że na powierzchni mogą pojawiać się drobne kłaczki. Dlatego też zalecamy pierwsze osobne pranie i suszenie ręczników, aby pozbyć się kłaczków. W czasie kolejnych prań ręczniki staną się bardziej miękkie i przyjemniejsze.

Nasze lniane szaliki najlepiej prać ręcznie i suszyć na powietrzu. Można je również prać w pralce, wybierając jakiś delikatny program na 30-40 stopni z delikatnym odwirowaniem. To samo dotyczy suszenia w suszarce. Suszymy krótko i w niskiej temperaturze. 

Należy unikać prania ciężkich tkanin lnianych, jak np. zasłony czy dżinsy z lekkimi ubraniami. 

Najlepsze dla lekkich tkanin (jak szaliki lub ubrania) jest pranie ręczne w letniej wodzie, ponieważ zapobiega “zmarszczkom” na delikatnej lnianej strukturze.